چه معیارهایی را برای خرید ماشین‌آلات کشاورزی در نظر بگیریم؟

آخرین اخبار

چه معیارهایی را برای خرید ماشین‌آلات کشاورزی در نظر بگیریم؟
580
1401/10/12

برای انتخاب و خرید ماشین‌آلات کشاورزی به بررسی دقیق آنها از زوایای مختلف نیازمندیم، در اینجا به برخی از شاخص‌ها و معیار‌های مهم در انتخاب ماشین‌آلات می‌پردازیم.

1. ظرفیت تولید محصول

ظرفیت تولید محصول ابتدایی‌ترین معیار قابل بررسی است. اما باید توجه داشت ظرفیت اظهاری فروشنده با ظرفیت اسمی و ظرفیت واقعی و عملیاتی متفاوت است، ظرفیت اسمی معمولاً ظرفیت در شرایط نرمال است. در برخی ماشین‌آلات دستیابی به ظرفیت اسمی معمولاً غیر‌قابل دسترس است و برای نوع تولیدات مختلف ظرفیت‌های متفاوتی خواهد داشت به طور مثال در تولید ورق‌های پلیمری یا فلزی براساس ضخامت، ظرفیت‌ها تغییر خواهد کرد.

2میزان مصرف مواد اولیه و ضایعات

میزان مصرف مواد اولیه در واقع میزان مصرف خوراک توسط خط تولید است نکته قابل توجه میزان ضایعات تولیدی محصول است.

3. میزان مصرف انرژی و اتلاف انرژی

در بسیاری از خطوط با هزینه‌ی بیشتر، ماشین‌آلات مصرف انرژی را کاهش می‌دهد. یا می‌توان در فرآیند تولید انرژی یا بازیافت انرژی، مصرف انرژی را بهینه برنامه‌ریزی نمود و از اتلاف انرژی جلوگیری کرد.

4. قیمت و هزینه‌های ماشین‌آلات

معیار قیمت برای خرید ماشین‌آلات اولین معیاری است که به ذهن هر خریداری خطور می‌کند ولی آنچه اهمیت ویژه‌ای دارد بهترین خرید با توجه به محدودیت منابع است.

5. گارانتی و تعهدات فروشنده ماشین‌آلات

در بسیاری از موارد، ماشین‌آلات بدون تعهدات فروشنده، و دانش فنی‌، نصب و راه‌اندازی نمی‌شوند و این را باید در نظر گرفت اگر ماشین‌آلات کار نکند آهن پاره‌ای بیش نیست بنابر‌این زمان خرید باید تعهدات مناسبی از عرضه کننده یا فروشنده ماشین‌آلات درخواست کرد.

6. رزومه، برند و توان فنی فروشنده ماشین‌آلات

با توجه به تکنولوژی ماشین و وضعیت آن صنعت در کشور و میزان تسلط خریدار به ماشین‌آلات نیاز به توان فنی فروشنده می‌تواند متفاوت باشد و قطعاً هزینه‌ی این تعهدات متفاوت خواهد بود.

7. به روز بودن و دانش فنی خطوط

لایسنس، برند فروشنده، توان فنی، دانش فنی فروشنده در خرید ماشین‌آلات تاثیر گذار است اما در هر نوع ماشین‌آلاتی درجه‌ی اهمیت این موارد متفاوت است.

صرفاً خرید ماشین‌آلات نو اهمیت ندارد در خرید ماشین‌آلات آنچه اهمیت بیشتری دارد به روز بودن دانش فنی تولید در مقایسه با دیگر ماشین‌آلات است. به طور مثال خرید ماشین‌آلات 20 سال قبل در مقایسه با ماشین‌آلات استوک و کارکرده تفاوتی نخواهد داشت.

8. بررسی نیاز به تاسیسات جانبی و هزینه‌های تاسیسات جانبی مورد نیاز

در بسیاری موارد قیمت ماشین‌آلات و موارد دیگر مانند ظرفیت قابل رقابت است ولی آنچه قبل از خرید باید مورد توجه قرار گیرد سایر تجهیزات و تاسیسات مورد نیاز است. این تاسیسات در برخی موارد حتی از خرید ماشین‌آلات هم هزینه‌ی بیشتری را می‌برد.

9. امکان اتصال و جوینت شدن به خطوط موجود

توجه به خطوط تولید موجود کارخانه و بررسی کارکرد خط جدید در کنار سایر خطوط بر اساس مواد اولیه و محصول و ظرفیت‌های مورد نیاز بسیار ضروری است.

10. بررسی کارکرد ماشین‌آلات با مواد اولیه موجود در کشور

تنوع نوع مواد اولیه تولیدی کارخانه‌های مختلف ممکن است به عنوان نقطه ضعف یک خط تولید تلقی شود لذا پیشنهاد می‌کنیم در مرحله خرید و تصمیم‌گیری تست خط تولید با مواد اولیه موجود در کشور مورد توجه قرارگیرد.

11. میزان اتوماسیون و تعداد کارگر مورد نیاز خط

هزینه های نیروی انسانی نقش قابل توجهی در قیمت تمام شده پروژه دارد و عملا در انتخاب ماشین‌آلات توجه به نیروی انسانی مورد نیاز اهمیت ویژه‌ای دارد.

در واقع همه‌ی معیار‌های بالا و سایر عوامل موثر در هر پروژه نسبت به پروژه‌ی دیگر متفاوت است و عملاً انتخاب درست براساس نیازهای خریدار و با توجه به هر تکنولوژی و محدودیت‌ها و منابع سرمایه‌گذاری صورت می‌گیرد و امکان ارائه نسخه واحد و حتی ضریب اهمیت مشخص برای هر معیار وجود ندارد ولی با تجزیه و تحلیل و بررسی نقاط قوت و ضعف هر تکنولوژی و ماشین‌آلات می‌توان ماشین آلات مناسب پروژه را انتخاب نمود و منابع پروژه را به صورت بهینه صرف نمود.

در تکمیل فرآیند‌های تولید توجه به کیفیت مواد اولیه ورودی و محصول تولیدی جهت مصرف در خطوط تولید دیگر نیز قابل توجه است از طرفی توجه به میزان مصارف خطوط مصرف کننده و خطوط تولید لازم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معیارهای انتخاب یک تراکتور مناسب

معیارهای انتخاب یک تراکتور مناسب

عملیات‌های مختلف کشاورزي نیازمند انواع تراکتور مناسب است تـا کار به موقع و اقتصادي به انجام برسد. از طرف دیگر،...

اطلاعات کشاورزی بیشتر بخوانید
مکانیزاسیون کشاورزی چرا و چگونه؟

مکانیزاسیون کشاورزی چرا و چگونه؟

علي رغم اهميت بسيار زياد فناوري ماشيني در کشاورزي  سياستهاي دولت در سال هاي گذشته باعث عرضه نا مناسب ماشين...

اطلاعات کشاورزی بیشتر بخوانید
6 نکته مهم در خصوص انتخاب مناسب ماشین آلات کشاورزی

6 نکته مهم در خصوص انتخاب...

متناسب سازی یک سیستم ماشینی ایده آل با سایر فعالیتهای کشاورزی چندان ساده نیست. تجهیزاتی که دریک سال به بهترین...

اطلاعات کشاورزی بیشتر بخوانید